Od únorového napadení Ukrajiny Ruskem uplynulo již déle než tři měsíce. Většina vojenských analytiků původně předpokládala, že Ukrajina nebude schopna se dlouhodobě bránit ruské vojenské agresi a brzy kapituluje. To se však nestalo. Velký vliv na úspěšné ukrajinské obraně má skutečnost, že západní státy masivně podporují vládu v Kyjevě.
V této souvislosti často bývá zdůrazňována jednota Evropy, ale i mezi evropskými zeměmi logicky existují logicky spory a jednota se postupně drolí. Není shoda na sankcích na energie, na dodávkách těžkých zbraní, ani v důrazu na přiměří či vítězství. Různé zájmy jsou v Evropě tradiční. Máme tu Británii, Francii, Polsko, Německo, Maďarsko apod.
Co stojí za (ne)jednotnou Evropy? Jaké jsou v tomto konfliktu zájmy Velké Británie, Německa, Francie, Polska nebo Maďarska? Je jednotný přístup spojenců přechodný nebo lze předpokládat, že v průběhu konfliktu nastanou rozepře z důvodu rozdílných zájmů?
O těchto a dalších otázkách dnes budeme diskutovat s Jacquesem Rupnikem, francouzským politologem a historikem, který se zabývá střední a východní Evropou.
Moderátorem je Jan Macháček, předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost.