Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

1. 1. 2024

Více o události

Po letech diskuzí a neúspěšných pokusů znovu přichází v Poslanecké sněmovně České republiky na scénu návrh na zavedení korespondenčního hlasování (sněmovní tisk 596/0). Tento návrh, který by umožnil voličům odesílat své hlasy poštou přímo na vybrané zastupitelské úřady,je považován jeho předkladateli za klíčový krok ke zjednodušení volebního procesu pro ty, kteří žijí daleko od ambasád. Avšak kritici poukazují na potenciální rizika a nedostatečný prostor pro diskuzi. Dnešní analýza odhaluje klíčové aspekty a problémové body návrhu, které je třeba důkladně prozkoumat a vyřešit před jeho implementací.

Hlavní body analýzy:

  • Zatímco Piráti, STAN a TOP 09 dosahují u zahraničních voličů vysoké podpory, u ODS a KDU-ČSL již takové nadšení nepanuje.
  • Návrh započítat korespondenční hlasy do náhodně vybraných dvou ze čtyř největších krajů nijak neřeší problém nulové reprezentace hlasů ze zahraničí.
  • Změny ve volebním systému jsou velmi citlivé a návrh naprosto absentuje testovací fázi, jak je tomu zvykem u jiných států.

Analýza – Karel Sál, leden 2024

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže

PDF ke stažení